Kochani! Powoli wracamy!
Na razie wznawiamy zajęcia w Klubie Malucha. Aktualnie spotykamy się z jedną grupą w godzinach między 9:00 a 14:00. W związku z obecną sytuacja, przygotowaliśmy procedury dotyczące postępowania w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Ale się stęskniliśmy!
Procedury dotyczące postępowania w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19
Sala zabaw Filiko
Sposób prezentacji procedur
- Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej sali zabaw.
- Udostępnienie dokumentu na tablicy w sali zabaw.
- Zapoznanie wszystkich pracowników sali zabaw z treścią procedur.
Procedury mają na celu pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa w sali zabaw oraz określają obowiązki i zadania personelu sali w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.
- Rodzic (opiekun prawny) podejmuje wszelkie decyzje związane z leczeniem dziecka.
- Opiekun w sali zabaw przekazuje informacje o podejrzeniu zachorowania lub zachorowaniu dziecka właścicielowi sali zabaw oraz rodzicom dziecka, jest zobowiązany do przestrzegania zaostrzonego reżimu sanitarnego i dopilnowywania w tym zakresie dzieci.
- Właściciel sali zabaw powiadamia rodziców dziecka, które wykazuje symptomy zakażenia koronawirusem lub jest podejrzenie zachorowania, powiadamia odpowiednie organy o podejrzeniu lub zachorowaniu.
I. Zapobieganie
Zadaniem dorosłych jest wyrobienie u dzieci określonych umiejętności i nawyków higienicznych.
II. Sposoby przeciwdziałania zarażeniom koronawirusem dzieci przebywających w sali zabaw
- Opiekun jest zobowiązany do wdrażania wiedzy i umiejętności higienicznych u dzieci, uczenia dzieci prawidłowego mycia rąk, utrwalania wiedzy na temat roznoszenia się chorób wirusowych i ich zapobiegania (np. zasłanianie buzi przy kichaniu czy kaszlu), w razie potrzeby sprawdzanie temperatury u dzieci i obserwacja stanu zdrowia.
- Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest przyprowadzać zdrowe dziecko do sali zabaw i informować o chorobach.
- Właściciel sali zabaw:
- pilnuje przestrzegania procedury postępowania w przypadku zarażenia koronawirusem,
- dba o zaopatrzenie placówki w odpowiednie środki higieniczne,
III. Postępowanie w razie zarażenia koronawirusem lub podejrzenia zarażenia u dziecka
- Opiekun, który zauważył oznaki choroby u dziecka:
- niezwłocznie odizolowuje dziecko od reszty grupy
- niezwłocznie powiadamia właściciela sali zabaw.
- Właściciel sali zabaw lub opiekun powiadamia rodziców dziecka.
- Rodzice są zobowiązaniu odebrać dziecko w ciągu 1 godziny od telefonu z sali zabaw oraz poinformować właściciela lub opiekuna o diagnozie lekarskiej.
- O każdym zachorowaniu lub jego podejrzeniu zachorowania, właściciel sali zabaw zawiadamia stacje sanitarno-epidemiologiczną.
Zalecenia dla pracowników
- Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.
- Zachować bezpieczną odległość od współpracowników (rekomendowane są 2 metry).
- Często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.
- Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
- Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy dokonać dezynfekcji wszystkich pomieszczeń sali zabaw.
- Regularnie (kilka razy w ciągu dnia) czyścić powierzchnie wspólne np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
- Zapewniać, w miarę możliwości, częste wietrzenie pomieszczeń.
- Ograniczyć korzystanie przez pracowników z przestrzeni wspólnych
Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie
- Umieszczenie pojemników z płynem dezynfekującym przy drzwiach wejściowych do sali zabaw.
- Ograniczenie kontaktów między rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka a pracownikami sali zabaw poprzez w miarę możliwości najszybsze przekazanie dziecka opiekunom oraz wyznaczenie strefy poza którą rodzice nie powinni się znajdować.
- Wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnych instrukcji mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Zapewnienie sprzętu i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów , należy przestrzegać wymaganego dystansu przestrzennego między personelem (minimum 2 metry).
- Bezwzględny zakaz przebywania w obiekcie osób postronnych.
- Bieżące dezynfekowanie, nie rzadziej niż co godzinę, toalet, klamek, poręczy, uchwytów, telefonów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni.
- W związku z zagrożeniem wirusem COVID -19 sala zabaw ma prawo do zawieszenia lub ograniczenia usług, które zwiększałaby zagrożenie dzieci oraz personelu.
- Wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Poinformowanie wszystkich pracowników o procedurach bezpieczeństwa zastosowanych w związku z wirusem COVID-19 w danym obiekcie.
Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem u pracownika/obsługi
- Obowiązek zapoznania personelu odnośnie wprowadzonego protokołu związanego z wirusem COVID-19 (przekazanie najważniejszych wytycznych i obowiązków w tym zakresie).
- Pracownicy powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Należy ustalić listę pracowników, którzy mieli kontakt z chorą osobą i odizolować ich w innym pomieszczeniu.
- Zaleca się ustalenie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami zakładowymi oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Rekomenduje się stosowanie się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
Zasady wchodzą w życie z dniem 18 maja 2020 r.